Biserica Mănăstirii Sf. Cuv. Teodora de la Sihla – Codrii Pașcanilor

Publicat

Deasupra pronaosului se înalţă două turle oarbe, octogonale, aşezate dreapta stânga, luminate fiecare de câte opt ferestre. Turlele au sub cornişe ocniţe care vor fi pictate. Pridvorul închis cu intrare prin vest, este spaţios şi primeşte lumină de la câte o fereastră pe dreapta şi stânga. Toate ferestrele au ramele metalice, sunt dreptunghiulare, terminate în arc, înalte de 1,2 m şi late de 45 cm, apărate de bare metalice care formează o cruce. La exterior au ancadramente de piatră sculptate. Uşile de intrare în pridvor sunt duble, cu două canaturi, din stejar. Cea interioară, sculptată pe ambele feţe, are geamuri în partea superioară, cea exterioară este sculptată numai în interior, faţa exterioară fiind placată metalic. Pardoseala bisericii (inclusiv în pridvor) este din marmură, acoperişul este cu tablă galvanizată.