Categorie

Istoria Mănăstirii Sf. Cuv. Teodora de la Sihla – Codrii Pașcanilor

Publicat

Tradiţia spune că în apropiere, la Valea Seacă, a existat pe vremuri un schit pentru călugări. Actualul schit s-a înfiinţat în 1991 la iniţiativa maicii Cosma cu binecuvântarea Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei. A fost înfiinţat ca schit pentru maici în memoria Sfintei Teodora de la Sihla, dar din 1993 viaţa monahală este întreţinută aici de călugări. Ascultare pentru conducerea schitului a primit Ieromonahul Victor Ghindănuianu, care a format în scurt timp o obşte cu ajutorul căreia a început lucrările de construcţie pentru chilii şi o mare biserică tip catedrală.

În 5 noiembrie 2020, Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei hotărăște transformarea Schitului „Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla” – Codrii Pașcanilor din cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor, din schit de călugări în mănăstire de călugări, cu titulatura: Mănăstirea „Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla” – Codrii Pașcanilor.

Citește alte articole despre: